2015/16. II. félév
Alternatív teljesítés kevés jegy esetén, illetve átlagjavítási lehetőség BÁRMELY évfolyamon:
Írjon egy A4 oldal terjedelmű dolgozatot kézzel vagy géppel az alábbi témákból (egyből vagy többől), a javító dolgozatok beadási módja minden esetben PAPÍRON:
- digitális stressz 
- digitális detoxikáció
- az újmédia és az időgazdálkodás
- a pomodoro-technika
- az újmédia és a multitasking
- információs ellenforradalom
VAGY:
- válasszon ki egy tanulmányt az itt olvasható tanulmányok közül, és készítsen róla egy A4-es oldalnyi összefoglalót: https://ofi.hu/sites/default/files/attachments/mediatudatossag_az_oktatasban_konferenciakotet_lapozhato.pdf
VAGY:
- válassza ki az egyik kötet egyik fejezetét az itt olvasható szakirodalmak közül, és készítsen róla egyoldalas összefoglalót:
****************************************
KÖTELEZŐ BEADANDÓK:
 
12.B és C
 
Olvassa el a Médiatudatosság az oktatásban című kötet (ITT) Az internet nem felejt című írását (73-78. oldal), és írjon róla egy A4-es oldalban reflexiót, azaz: összegezze röviden a tanulmány tartalmát, emelje ki azokat a legfontosabb problémákat, amelyeket tárgyal, és írja le róla saját tapasztalatait, véleményét. További gondolatébresztő videó: ITT
A dolgozatot kézzel és géppel írja egyaránt beadható, kivételesen PAPÍRON kérném. Határidő: 12.b-seknek ÁPRILIS 1., 12.c-seknek ÁPRILIS 15.
A médiából érettségizőknek ez a feladat nem kötelező.
 
KORTSTÍLUSOK A FILM TÖRTÉNETÉBŐL
A teszt KIVÁLTHATÓ otthon készített tesztsorral, mely legalább 5 kérdést tartalmaz, és van MEGOLDÓKULCSA. Aki nem készít ilyet, az tesztet ír. Aki már írt, de elégedetlen a jeggyel,  ezzel a beadandóval kijavíthatja a jegyét. A beadási határidő:
12.b: ÁPRILIS 1.
12.c: ÁPRILIS 10. 
Szigorúan jogvesztő határidő!
 
2016.03.20.
**************************************************************************
 
11A
Készítse el a beadandóként leadott laptervének egyik cikkét!
Minimum terjedelem 3000 karakter (szövegszerkesztő menüben általában: Eszközök --> Szavak száma --> Karakterek száma (szóközökkel)!
A témát Ön határozza meg, kivéve, ha én célzottan kértem, hogy melyik cikket készítse el. Ha a cikkében megszólaló tanár, diák vagy más szerepel, legyen arra figyelemmel, hogy a kéziratot a nyilatkozónak látnia kell, annak esetleg (iskolaújságban való) megjelenésével jóváhagyását kell adnia (elég szóban)! Ha kértem, hogy NE interjúformában (kérdés-válasz), hanem középfajú cikkben, folyó szövegként készítse el a cikket, akkor példákat ITT talál:
- szószerinti és tartalmilag is idézett a megszólaló: ITT
- főleg nem szó-, hanem tartalom szerint adja vissza a nyilatkozók mondanivalóját: ITT
Kérdés esetén nyugodtan keressenek meg. 
Akiktől célzottan kértem cikkeket, ne feledkezzenek meg azok KÉPanyagáról, ehhez én is adok segítséget.
Határidő: MÁRCIUS 10. 
A határidő jogvesztő. 
 
****************************************************************************************
13A
 
1. feladat: Nézze meg Fábri Zoltán: Húsz óra című filmjét! Készítsen legalább egy A4-es oldalas filmelemzést a tanult szempontok alapján! A dolgozat beadásának módja PAPÍRON! Lehet kézzel vagy géppel írt és nyomtatott, ez esetben a szokásos paraméterek érvényesek (Times New Roman, 12-es betűméret, max. 1,5 sortáv). Határidő: 2016. március 31. A határidő jogvesztő, lejárta után  a dolgozat elégtelen!
 
2. feladat: Keressen legalább egy reklámot, mely megfelel az alábbi szempontoknak:
egy bolthálózat reklámfilmje, amely nem tartalmaz dialógust, sem narrációt, csak szlogent, és amelynek mindene az akció!
A reklám linkjét a szokásos emailcímre kérem, a tárgyban kérem feltüntetni: "13a, reklám", az emailben pedig a küldő NEVÉT és OSZTÁLYÁT!
A feladat párban is teljesíthető. Határidő: 2016. március 15.
 
3. feladat: Készítsen legalább 20 kérdésből álló feleletválasztós tesztet a Korstílusok a film történetől című tananyaghoz szövegszerkesztővel (lehetőleg doc, docx, esetleg rtf formátumban), mellékelje a teszt MEGOLDÓKULCSát is. A fájlt emialben kérem a szokott emailcímre elküldeni, a tárgy: "13a, teszt", az emailben kérném a küldő NEVÉT és OSZTÁLYÁT feltünteni! A feladat párban is teljesíthető. Határidő: 2016. április 5.
 
A 3. feladat kiváltható egy minimum 3600 karakteres (leütés) cikkel, mely lehet interjú, riport, tudósítás vagy bármilyen olyan anyag, mely az iskolaújság következő számában helyet kaphat. FIGYELEM, a cikket (témát, terjedelmet stb.) előzetesen egyeztetni kell személyesen vagy emailben! A cikk ÖNÁLLÓ munka. A feladat beadási határideje 2016. MÁRCIUS 10.!
 
A határidők jogvesztők!
 
*****************************************************************************************************************
SEGÉDLET magántanulóknak:
 
2015.11.19.
 
********************** II. beadandó ******************
9.b
Válasszanak 1 TÉMÁT az alábbiak közül, és készítsenek hozzá minimum 10 diás PowerPoint- vagy Prezi-bemutatót! A prezentációk tartalmazzanak lehetőség szerint gazdag képanyagot, a beadandóhoz használt forrásokat pedig minden esetben jelöljék meg! Az ötödik téma kivételével kérem a Wikipédia mint forrás mellőzését! A témák feldolgozhatók maximum háromfős csoportokban is. Határidő: 2015. NOV. 27. A határidő jogvesztő, az ezután beérkezett dolgozatok elégtelenek!
 
(1) A rádió története
Ajánlott irodalom: 
Forgó, Sándor: Médiumismeret II. (=Médiainformatikai Kiadványok). Eger, 2011, 37-48. old.
BARBIER, FRÉDÉRIC – LAVENIR, CATHERINE BERTHO: A média története: Diderot-tól az internetig. Budapest: Osiris Kiadó, 2004.
(2) A televízió története
Ajánlott irodalom: ugyanaz, mint az 1. témához
(3) Az internet története
Ajánlott irodalom:
Szűts, Zoltán: Az internetes kommunikáció története és elmélete. In: Médiakutató 2012 tavasz, https://mediakutato.hu/cikk/2012_01_tavasz/01_internetes_kommunikacio_tortenete
Barbier - Lavenir: A média története, lásd az 1. témánál.
(4) A reklám története
Ajánlott irodalom:
Zsolt, Péter: Médiaháromszög. A modern tömegkommunikáció szerveződése. Vác : EU-Synergon Kft.
Rövid, orientáló összefoglaló: ITT, illetve ITT 
(5) A Wikipédia története
Ajánlott irodalom:
 
 
11.a és 11.b
Válasszanak 1 TÉMÁT az alábbiak közül, és készítsenek hozzá minimum 8 diás PowerPoint- vagy Prezi-bemutatót! A prezentációk tartalmazzanak lehetőség szerint gazdag képanyagot, a beadandóhoz használt forrásokat pedig minden esetben jelöljék meg! A negyedik téma kivételével kérem a Wikipédia mint forrás mellőzését! A témák feldolgozhatók maximum háromfős csoportokban is.  
Határidő: 
11.a: 2015. NOV. 27. 
11.b: 2015. DEC. 4.
A határidő jogvesztő, az ezután beérkezett dolgozatok elégtelenek!
 
(1) A mozi története (az 1900-as évek elejéig)
Ajánlott irodalom: 
Forgó, Sándor: Médiumismeret II. (=Médiainformatikai Kiadványok). Eger, 2011, 65-78. old.
Thompson, Kristin - Bordwell, David: A film története. Budapest: Palatinus, 2007.
Nemeskürty, István: A képpé varázsolt idő. a magyar film története és helye az egyetemes kultúrában, párhuzamos kitekintéssel a világ filmművészetére. Budapest: Magvető, 1984.
(2) A televízió története
Ajánlott irodalom:
Forgó, Sándor: Médiumismeret II. (=Médiainformatikai Kiadványok). Eger, 2011, 37-48. old.
BARBIER, FRÉDÉRIC – LAVENIR, CATHERINE BERTHO: A média története: Diderot-tól az internetig. Budapest: Osiris Kiadó, 2004.
(3) Az internet története
Ajánlott irodalom:
Szűts, Zoltán: Az internetes kommunikáció története és elmélete. In: Médiakutató 2012 tavasz, https://mediakutato.hu/cikk/2012_01_tavasz/01_internetes_kommunikacio_tortenete
Barbier - Lavenir: A média története, lásd a 2. témánál.
(4) A Facebook története
 
 
******************** I. beadandó *****************
FIGYELEM: a dolgozatok NEM tartalmaznak port.hu-s és wikipédiából másolt mondatokat! Ha géppel írják őket és emailben küldik, a következő szabványt kövessék: Times New Roman, 12-es betűméret, max. 1,5-ös sortáv, 2,5 cm margókkal (ekkor természetesen a dolgozat CSATOLMÁNYKÉNT érkezzen, vagyis valamilyen szövegszerkesztővel (Word, OpenOffice, LibreOffice stb.) készüljön, és kérem, hogy .doc, .docx vagy esetleg .rtf formátumon kívül mást ne használjanak). FIGYELEM: az e-mailben küldött dolgozatoknál a levél tárgya és a dokumentum neve a következő legyen: NÉV_OSZTÁLY_DOLGOZAT_CÍME (pl. kiss_janos_9a_jurassic_world.doc)
Mindegyik dolgozat leadható természetesen kézzel írva is, ekkor a határidőhöz legközelebb eső tanórára kérem a beadandót.
 
1. feladat MINDEN ÉVFOLYAMON 
Válasszon egy tetszőleges filmet, és írjon róla egy minimum egy A4-es oldalas dolgozatot, melyben a következőkre tér ki: a film címe, rendező neve, a megjelenés éve. A film rövid tartalma néhány mondatban. Próbálja meg megállapítani a film műfaját (akció, vígjáték, dráma, sci-fi, fantasy, történelmi film stb.), és sorolja fel a műfaj legfontosabb jegyeit! Majd írja le saját véleményét, benyomását a filmről. Egy vagy több, a filmről írt kritika ismertetése, és saját vélemény megfogalmazása a kritikáról. A kritika szakkritika legyen valamilyen elismert szakfolyóiratból (pl. Filmkultúra, Filmvilág, Filmtett stb.). Ezek interneten is elérhetők. A kritika helyét (forrás) pontosan meg kell jelölni! Ha szó szerint idéz a kritikából, idézőjelet használjon, ha saját szavaival adja vissza, akkor is jelölje meg a forrást, lásd az alábbi minta. 
 
Ajánlott irodalom:

Film- és médiafogalmak kisszótára. Korona, Budapest, 2002.

Hartai László – Muhi Klára (2004): Mozgóképkultúra és médiaismeret. Tankönyv 12-18 éveseknek. Budapest: Korona.

Hartai László (2014): Mozgóképkultúra és médiaismeret, 9. Budapest: Nemzedékek Tudása Tankönyvkiadó.

A filmműfajokhoz hasznos segítséget jelenthetnek a Metropolis filmelméleti és filmtörténeti folyóirat tematikus számai, lásd ITT.

(Például magyar műfajfilmekscience fictionanimációs filmmelodrámafilmmusicalthrillerműfajelmélet általánosságban....)

ALTERNATÍV TELJESÍTÉS

A félév során EGY beadandó kiváltható valamilyen saját kreativitást tükröző, egyéni munkával, pl. saját készítésű kisfilm, fotó, cikk, esszé stb. Minden esetben kérjék ki a véleményemet, hogy miként értékelem, elfogadom-e a kötelező feladattal egyenértékűnek. A következő arányok érvényesek: 1 beadandó kiváltható 1 db legalább 2 perces kisfilmmel, vagy 1 db valamilyen futó pályázatra készített fotóval, vagy 5 db nem pályázatra készített, de ÉRTÉKELHETŐ témáról és értékelhető minőségben létrehozott fotóval vagy fotósorozattal. Ezek leadási határideje a mindenkori beadandókkal azonos.